team building in russia

Teambuilding v Rusku

Publikované 7. 1. 2019 autorom Maria Varlamova

V nedávnom rozhovore pre prominentnú MICE publikáciu v Rusku, Maria Varlamova porozprávala o HR manažmente, event manažmente a o zmenách v postojoch k teambuildingu v Rusku. Tu je prepis tohto zaujímavého rozhovoru.

“Ústredným momentom zmeny v teambuildingu v Rusku bolo, keď tu Catalyst Global, najväčšia teambuildingová spoločnosť, vytvorila ich licencovaného zástupcu,” povedala Maria Varlamova. “Dva roky potom, čo bolo založené Catalyst Russia, sa pohľad na to, čo je efektívny teambuilding signifikantne zmenil.”

Aký bol proces, ktorým ste prešli pred otvorením Catalyst Russia?

“Aby sme sa mohli k tejto sieti pridať, naša spoločnosť bola ohodnotená na základe rôznych kritérií ako podiel na trhu, spokojnosť zákazníkov, percento opakujúcich sa zákazníkov atď. To preto, že Catalyst je globálnou sieťou s vysokými štandardmi. Je množstvo teambuildingových firiem, ktoré vyzerajú byť lacné, ale neposkytujú hodnotu za peniaze. Catalyst ma postupy, ktoré zaistia, že spoločnosti v jeho sieti udržia ich štandardy.

Tento rok, Catalyst Global oslávi 30te výročie. Sieť Catalyst Global teraz pozostáva z 45 teambuildingových spoločností po celom svete, pričom všetky zdieľajú spoločný cieľ - byť tou najlepšou teambuildingovou spoločnosťou v ich krajine. Mottom a sloganom siete Catalyst Global je, Dokonalosť v Teambuildingu. Spoločnosti v sieti poskytujú teambuildingové služby za rozumné ceny, no predovšetkým udržujú vysoký štandard produktov a služieb. Tešíme sa, že naše KPI majú štandard, akceptovateľný pre sieť Catalyst.”

Čo vaše programy odlišuje?

“Hlavným princípom Catalyst teambuildingu je efektívnosť a zameranie na výsledky. Vďaka nášmu partnerstvu s Catalyst Global máme unikátne poznatky, ktoré nám umožňujú ponúkať inovatívne programy, ktoré sú v našej krajine jedinečné.

Účastníci sa môžu ocitnúť napríklad pri tímovom maľovaní, či konštrukcii pretekárskeho auta z kartónu alebo sa naučia hrať ako orchester za menej ako 2 hodiny. Robia niečo nové, svieže a kreatívne, mimo normy ich každodenných životov; kolaborujúc často s tímom, s ktorým predtým nikdy nespolupracovali. Ba čo viac, hmatateľný výsledok teambuildingového procesu - unikátne navrhnutý Big Picture či F1 pretekárske auto môžu byť vystavené v kancelárii ako pripomienka naučeného ešte dlho po skončení eventu.

Sú tu skutočné rozdiely v tom, čo ponúkame. Veľa spoločností odkopírovalo IP Catalyst produktov. Teda aspoň sa o to pokúsili, ale zvyčajne im chýbajú detaily, ktoré robia programy dokonalými a zaručujú výnimočné a trvalé výsledky.”

Je možné dosiahnuť špecifickejšie ciele ako iba takzvaný "teambuilding"?

“Každý z 170 teambuildingových programov Catalyst Global bol navrhnutý s výsledkami na mysli, či už je to iba zábavný spoločný zážitok, rozvoj leadership zručností, efektívna komunikácia, tímová práca, zvýšenie povedomia o značke či biznisové poznatky z interaktívnej biznisovej hry. Okrem toho je prispôsobenie programov pre potreby klientov jednou z našich hlavných služieb. Medzi našimi návrhmi sú také, ktoré sú zamerané na rozvoj leadership zručností, tímovej práce, zvýšenie predaja a povedomia o značke medzi zamestnancami. Rozvoj povedomia o značke je tiež dôležitý pri uvedení nového produktu na trh. My firmám ponúkame príležitosť budovať ich tímy špecifickým spôsobom pre identifikované potreby.”

team building in russia

Kto tieto programy navrhuje a vyvíja?

“Produkty sú navrhnuté a vyvinuté pre trh Catalyst Global a my sme adaptovali 32 z ich 174 programov tak, aby sa hodili pre kultúrne nuansy Ruska. Catalyst Global má Head Offices vo Veľkej Británii, Austrálii, Indonézii a na Novom Zélande, kde sa uskutočňuje počiatočná kreácia produktu prostredníctvom rozsiahleho procesu výskumu a vývoja. Proces sa začína vypočutím si feedbacku od 45 spoločností v sieti Catalyst Global, aby tak porozumeli ich potrebám. Po prvotnom vývoji sú beta produkty testované.

Väčšina produktov, ktoré v Rusku propagujeme sú otestované a menené už viac ako 15 rokov do podoby, ktorú my dnes používame. Naše poznatky pochádzajú v rozsiahlych produktových manuálov, ktoré sú nám doručované ako časť našej licenčnej dohody. Tieto obsahujú komplexné detaily od toho, ako pripraviť miestnosť, samotnej prípravy eventu, tréningu zamestnancov až po navrhnutí scenár pre moderátora a viac. Koniec koncov, 90% úspechu teambuildingu záleží na starostlivej príprave. Tieto detailné manuály, mítingy a 24-hodinová podpora Catalyst Global umožňuje členom siete zaistiť, že programy sú dodané s vysokým štandardom, obhajujúc Catalyst Global motto Dokonalosť v Teambuildingu.”

Dá sa zorganizovať efektívny teambuildingový program s iba týždňovým predstihom?

“No nie je to ideálne, ale dá sa to. Tento týždeň by zahŕňal porozumenie cieľom klienta, výber správneho produktu a jeho adaptácie. Máme skvelé základy, na ktorých môžeme stavať - ako vyškolených zamestnancov a skvelých dodávateľov, ako aj všetky potrebné rekvizity. Aby so bola úprimná, ak by sme sa pokúsili za jeden týždeň vyvinúť jedinečný program úplne od začiatku bez potrebných príprav, výsledok by bol prinajlepšom podpriemerný. Nanešťastie, existujú teambuildingové spoločnosti, ktoré sa o toto pokúšajú.”

team building in russia

Beriete pri adaptácii programov do úvahy individuálne potreby zákazníkov?

“Naše balíčky obsahujú dizajnové modifikácie na prispôsobenie sa požiadavkám klientov. To môže zahŕňať veci ako firemné farby, logo, kvízové otázky o ich značke a podobne. Samozrejme, že to ide ešte ďalej - elementy, ktoré zaistia, aby sa program dokonale hodil k étosu spoločnosti, celkovej HR stratégii a špecifickým cieľov v tom čase.

V dobre prispôsobenom programe by si účastníci mali intuitívne uvedomiť základné poznatky. Tieto poznatky môžu byť tiež vyzdvihnuté počas obsiahleho debrífingu na konci eventu.”

Aké sú vaše základné princípy pri práci s eventovými agentúrami?

“Približne 70% našich zákazníkov tvoria eventové agentúry a MICE spoločnosti. Našim cieľom je byť perfektným dodávateľom. Keďže som v minulosti pracovala v eventovej agentúre, perfektný dodávateľ je niečo, o čom som často snívala.

Dôležité je byť prístupný, mať rôzne možnosti, ktoré sa dajú prispôsobiť (najlepšie zadarmo) a schopnosť jasne komunikovať osnovu programu. My pre eventové agentúry ponúkame hotové turn-key riešenia.

Zvyčajne sa nemiešame do detailov, ktoré sú zodpovednosťou eventovej agentúry. Samozrejme, pri nepredvídaných okolnostiach, môžeme na požiadanie pomôcť. Vďaka naším skvelým komunikačným schopnostiam vieme komunikovať so zákazníkom tak, aby medzi nami ako poskytovateľom teambuildingu a agentúrou, pre ktorú dodávame nebol žiaden rozdiel. Agentúry dosvedčujú, že sa nikdy nikdy nemuseli hanbiť, keď sme ich my reprezentovali.”

Čo je pre vás dôležité pri výbere zamestnancov?

“V našom obore to skutočne je vášeň a profesionalizmus. Áno, zodpovednosť, priateľskosť a vášeň pre to, čo robíme. Sme ako rodina. Ak máme neodkladnú prácu, neodchádzame z kancelárie. Sme tu dokonca aj počas víkendov, aby sme splnili požiadavky klientov a poradili im. My zbožňujeme, čo robíme a nový zamestnanci sa k tomuto étosu musia hodiť.”

team building in russia

Viete ponúknuť rozumné ceny bez toho, aby ste stratili na kvalite?

“Áno, hoci ponúkame originálne produkty, ktoré sú osvedčené a otestované, vieme ich ponúkať za rozumnú cenu. A to vďaka tomu, že nevenujeme čas samotnému vývoju produktov, iba ich adaptácii.

Taktiež je našim cieľom vybudovať si vracajúcich sa zákazníkov, čo sa odráža aj v našom modeli cien. Chceme dlhodobo spolupracovať s firmami, aby sme videli zmeny, ktoré spôsobujeme. Nesnažíme sa zarobiť veľa peňazí od klienta na jednom evente a potom ho už nikdy nevidieť. Vieme, že ak dodáme úžasný servis a skvelú hodnotu za peniaze (nie vždy tí najlacnejší, ale najlepší), naši klienti budú pokračovať vo využívaní našich služieb, ba čo viac, budú o ich skúsenosti s nami rozprávať. A to je neoceniteľné. Náš podiel opakujúcich sa zákazníkov je viac ako 70%, u MICE spoločností a eventových agentúr dokonca viac. Toto je skutočne vysoké číslo, ak zohľadníte, že priemer na Ruskom trhu je iba okolo 30%.”

Aké riešenia ponúkate pre MICE spoločnosti?

“Sme pre nich ideálnym dodávateľom teambuildingu. Vieme realizovať aktivity v angličtine, bez zmeny hodnoty. Keďže je hlavná centrála v Londýne, máme materiály a tlačivá v angličtine. Pracujeme v celom Rusku. Počas posledného roka sme cestovali do vyše 20 miest. Mimo hlavných centier je zložité nájsť dodávateľov s technológiou a expertízou v oblasti teambuildingu. My tieto potreby vieme naplniť.

Catalyst Russia - súčasť silnej medzinárodnej spoločnosti, ktorej značka je zárukou kvality. Tiež nám to dáva množstvo výhod. Keď zahraničný klienti robia konkurz pre teambuilding v Rusku, fakt, že teambuilding bude oficiálne licencovaným programom od licencovaného partnera Catalyst, nám často napomôže získať zákazku.”

Catalyst Russia – katalyzátor zmeny vo vašej firme!

Maria Varlamova

CEO - Fabrika Sobitiy, Event Factory

Zakladateľka Event Factory a absolventka divadelnej produkcie, ktorá pracovala pre najväčšie a najprestížnejšie festivaly v Rusku.

Všetky články

Odporúčame vám prečítať